Ile potrzebujesz miejsca na stół z krzesłami? Dajemy odpowiedź!
Stół wraz z ustawionymi wokół niego krzesłami to obowiązkowy element wyposażenia wielu pomieszczeń. W zależności od projektu architektonicznego, potrzeb domowników oraz metrażu mieszkania wskazane meble powinny znaleźć się w jadalni, salonie lub kuchni. Ich parametry wizualne są istotne, jednak trzeba też zadbać o funkcjonalność i komfort użytkowania, w czym może pomóc udzielenie odpowiedzi na pytanie ile miejsca na stół z krzesłami.
Ile miejsca zajmuje stół?
Oszacowanie tego, jak dużo miejsca zajmuje stół wraz z krzesłami, okazuje się priorytetem zwłaszcza wszędzie tam, gdzie metraż jest ograniczony i liczy się optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Ta kwestia jest nie bez znaczenia także w większych pomieszczeniach, których układ chce się dobrze rozplanować. Punkt wyjścia stanowi tutaj obliczenie pola powierzchni blatu – na przykład koła, prostokąta albo kwadratu. Oprócz tego wokół stołu należy uwzględnić pas o szerokości około 70 centymetrów, a więc miejsce do swobodnego przesuwania krzesła po podłodze, aby usiąść na nim albo wstać.
Ile miejsca na krzesła przy stole?
Osoby, które będą siedziały przy jednym stole, nie mogą sobie przeszkadzać, zamiast tego muszą mieć zapewnioną swobodę ruchów. Niemożliwa jest sytuacja, w której domownicy albo goście, spożywając wspólnie posiłek, zaczną szturchać się łokciami. Zatem, ile miejsca na stół z krzesłami wystarczy, aby zapewnić wszystkim maksymalny komfort? Konieczne jest zapewnienie każdemu przynajmniej 60 centymetrów szerokości. Drugi wymiar, jaki trzeba wziąć pod uwagę, to odległość od krawędzi stołu do środka blatu, która powinna wynosić około 40 centymetrów.
Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami? Podsumowanie
Dlaczego poprawne określenie miejsc przy stole oraz właściwe rozmieszczenie i ustawienie krzeseł odgrywa w praktyce tak istotną rolę? Powodów jest wiele. Z jednym trzeba się zgodzić – jeśli starannie wyliczy się, ile miejsca na stół z krzesłami, można zyskać naprawdę wiele (i to pod kątem wizualnym, ale też funkcjonalnym). Przede wszystkim prawidłowo ustawione meble po prostu atrakcyjnie się prezentują, co zapewne nie byłoby możliwe, gdyby krzesła stały zbyt blisko siebie. Mało tego jeśli jest odpowiednio dużo miejsca do siedzenia, ludzie nie są ściśnięci wokół stołu niczym sardynki w puszce, mogą również bez problemu sięgnąć po ustawione na blacie naczynia, czy dania.
Zależy Ci na tym, aby stworzona przez Ciebie aranżacja była dopięta na ostatni guzik? Jest wiele pytań, na jakie musisz znaleźć odpowiedzi, żeby urządzić wymarzone wnętrze, w którym przebywanie będzie czystą przyjemnością zarówno dla domowników, jak i odwiedzających Was gości. Jedno z nich brzmi: ile miejsca na stół z krzesłami należy wygospodarować, aby każdy mógł wygodnie usiąść. Pamiętaj o tym, planując rozkład poszczególnych elementów wyposażenia, które ma znaleźć się w salonie, jadalni lub kuchni.
SEKCJA FAQ
Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami?
Przestrzeń, jaką zajmuje stół z krzesłami to suma powierzchni blatu (obliczonej jako pole koła, kwadratu lub prostokąta) oraz 70 centymetrów, które trzeba przeznaczyć na przestrzeń służącą do wygodnego odsuwania i przesuwania krzesła z miejsca na miejsce.
Ile miejsca na stół z 4 krzesłami?
Dla czterech osób wystarczający będzie stół kwadratowy o wymiarach 80 x 80 centymetrów albo stół okrągły o średnicy 120 centymetrów. W związku z tym na ustawienie takiego mebla należy wygospodarować tyle, ile potrzeba na powierzchnię blatu oraz 70 centymetrów wokół niego.
Ile miejsca na krzesło od ściany?
Ogólna zasada ergonomii obowiązująca w zakresie aranżacji wnętrz wskazuje, że pomiędzy ścianą a krzesłem trzeba wygospodarować co najmniej 70 centymetrów wolnego miejsca. Oczywiście, jeśli urządza się nieco bardziej przestronne pomieszczenia, ta odległość może być większa.
Ile potrzeba miejsca na odsunięcie krzesła?
W celu swobodnego zajęcia oraz zwolnienia miejsca przy stole przez domowników lub gości, należy pozostawić im możliwość odsunięcia krzesła na odległość przynajmniej 70 centymetrów.