Wysokość stołu do jadalni – jaka powinna być idealna?
Planując zakup stołu do swojej jadalni, najczęściej w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę głównie parametry typowo estetyczne, takie jak jego kształt (prostokątny, kwadratowy, a może okrągły), materiał, z którego został wykonany (naturalne drewno, czy może tworzywo je imitujące albo całkiem inne, mniej standardowe na przykład szkło albo kamień), wymiary i wielkość, łatwość utrzymywania w czystości, możliwość rozkładania bądź przenoszenia go z miejsca na miejsce. Często zapominamy jednak o ogromnie ważnej i znaczącej kwestii, jaką jest odpowiednia wysokość stołu. A w końcu ma ona duży wpływ na wygodę i komfort późniejszego użytkowania i spożywania posiłków. Zapraszamy na mały poradnik, w którym postaramy się nieco przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na pytanie: jaką wysokość powinien mieć stół do jadalni? Zwrócimy uwagę na konkretne aspekty, które powinno wziąć się pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.
Po pierwsze: przeznaczenie stołu
Na samym początku warto zastanowić się, do czego tak właściwie ma służyć nasz stół – czy będzie to jedyny tego typu mebel w domu, przy którym planujemy spożywać zarówno posiłki w rodzinnym gronie, jak i podejmować gości, organizować różnego rodzaju spotkania, większe i mniejsze imprezy i uroczystości? Czy może oprócz tego mamy inny stół w kuchni lub w naszym salonie? A może szukamy jedynie dodatkowego mebla, który bardziej będzie pełnił funkcję stolika do kawy? Albo blatu będącego przedłużeniem kuchennej wyspy, przy którym będziemy siedzieć wyłącznie na wysokich barowych krzesłach typu hoker albo stać? To, jaka wysokość stołu jadalnego będzie dla nas najlepszym wyborem, w dużej mierze zależy bowiem od tego, do jakich celów, okazji i okoliczności planujemy tego rodzaju mebel najczęściej wykorzystywać.
Po drugie: wzrost domowników
Członkowie naszej rodziny należą raczej do osób niskich czy wysokich? Warto wiedzieć, że większość stołów dostępnych w salonach meblowych „od ręki” będzie miała raczej wysokość standardową, przystosowaną pod osoby o przeciętnym wzroście. Jeżeli jednak należymy do osób wyjątkowo wysokich lub odwrotnie – raczej niskich, korzystanie z takiego mebla może okazać się w praktyce dość niewygodne i utrudnione. Warto zatem zastanowić się, czy może w naszym przypadku nie lepiej byłoby zmodyfikować dany model stołu, prosząc właśnie o zmianę jego wysokości. Prawdopodobnie w przypadku takiej niestandardowej wersji „na zamówienie” będziemy musieli poczekać na nasz towar nieco dłużej lub ponieść pewne dodatkowe koszty, jednak jest to zdecydowanie inwestycja warta rozważenia – stół kupujemy przecież na ogół na długie lata, dlatego to ogromnie ważne, aby w 100% spełniał on oczekiwania, był jak najlepiej dopasowany do konkretnych potrzeb naszej rodziny i świetnie sprawdzał się w naszym codziennym życiu. O to, jaka wysokość stołu jadalnianego będzie w naszym przypadku najlepsza, warto poradzić się także fachowej obsługi sklepu.
Po trzecie: wysokość krzesła do stołu
Polecamy nie rozgraniczać zakupu stołu od zakupu krzeseł. O wiele lepiej w jednym miejscu zaopatrzyć się w gotowy zestaw jadalniany. Dzięki temu będziemy mieli możliwość stworzenia spójnego, świetnie pasującego do siebie kompletu, a także dopasowania ich pod względem wysokości. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że w przypadku dzieci, które cały czas rosną, o wiele lepszym pomysłem będzie zakup wyższych krzeseł, które z biegiem lat będzie można systematycznie wymieniać i dopasowywać do ich aktualnego wzrostu, niż dostosowywać do nich wysokość całego mebla. Jaka powinna być wysokość krzesła do stołu? Standardowo wysokość siedziska powinno oscylować w granicach 50 centymetrów od podłogi.
Standardowa wysokość stołu – czy coś takiego istnieje?
Jakie wymiary ma standardowy stół? Czy w ogóle istnieje jakaś ogólna, odgórnie przyjęta norma większości stołów dostępnych w salonach meblowych i sklepach internetowych? Ile cm ma standardowy stół? Za standardową wysokość stołu uważa się wartość 75 cm. Czy będzie ona jednak dla wszystkich odpowiednia? Przyjmuje się, że siedzenie przy takim stole będzie maksymalnie komfortowe dla osób o wzroście od 160 cm do 180 cm. Zatem dla zdecydowanej większości powinna być to wysokość optymalna. Jak wspomnieliśmy jednak wcześniej – jeżeli większość domowników to osoby nieprzeciętnie wysokie lub niskie, warto już na etapie szukania nowego stołu spróbować znaleźć model odpowiednio niższy (około 70 centymetrów) albo wyższy (nawet powyżej 85 centymetrów) lub zapytać o możliwość modyfikacji modelu, który nam się spodobał.
Czy wysokość stołu można w jakiś sposób regulować?
Tak, jak niektóre stoły można dowolnie rozkładać, rozsuwać i powiększać, tak znajdziemy również na rynku modele, w których istnieje możliwość manualnej regulacji wysokości. Specjalny mechanizm umożliwiający dowolne manewrowanie wysokością stołu może być przydatny jeżeli wśród członków naszej rodziny znajdują się osoby o dużej różnicy wzrostu, gdy stół ma służyć jednocześnie na przykład jako biurko dla dzieci do odrabiania lekcji, czy kiedy chcemy urządzić przyjęcie tylko dla najmłodszych. Jaka wysokość stołu jadalnianego? Bez względu na to, czy decydujemy się na stół regulowany, czy też bez tego typu udogodnień, pamiętajmy, że odpowiednią wysokość stołu mamy wtedy, kiedy bez problemu możemy sięgać do powierzchni blatu, a nawet kilkugodzinne siedzenie przy nim, na przykład podczas spotkań w rodzinnym albo przyjacielskim gronie, nie sprawia nam żadnego dyskomfortu.